– Vannet ved dette flotte tur- og rekreasjonsområdet har historisk vært reservevannskilde for Fredrikstad kommune. Nye krav til drikkevann ville krevd betydelige investeringer i damanlegget. Vi har derfor besluttet å avregistrere Tvetervann som drikkevannskilde hos Mattilsynet, forklarer Cristell Solberg, driftssjef vann og avløp ved Frevar KF, som drifter Fredrikstad kommunes vannproduksjon.
– At vannet er avregistrert som drikkevannskilde betyr at også restriksjonene på bading og fisking er opphevet, fortsetter Solberg.
Kun krisevann
Solberg sier at Fredrikstad ikke lengre har behov for Tvetervann som drikkevannskilde.
– Tvetervann har de siste årene kun vært klassifisert som krisevann. Det vil si at Fredrikstad kommune har hatt dette som reserveløsning til for eksempel brannvann eller opprettholdelse av trykk ved en krise. Infrastrukturen fra Tvetervann til Fredrikstad er nå så dårlig at det er utfordrende å frakte vannet, forklarer Solberg.
– Kombinasjonen av nye krav og utdatert infrastruktur gjør at vi, i samråd med Mattilsynet, har besluttet å avvikle Tvetervann som vannkilde for Fredrikstad, sier Solberg.
Tilbudt Sarpsborg
Frevar har tilbudt Sarpsborg kommune å overta ansvaret for damanlegget, da Tvetervann er et verdifullt turområde for mange i Sarpsborg. Dette er foreløpig uavklart.
– Vi kan ikke legge kostnaden for dette på innbyggerne i Fredrikstad så dersom ikke Sarpsborg kommune ønsker å overta vannet, vil vi søke Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) om nedjustering av konsekvensklassene til klasse 1, som i praksis vil si nedleggelse av dammene. Det vil i så fall medføre en varig senking av vannspeilet, forteller Solberg.
Solberg sier til VANytt at Frevar har dialog med Sarpsborg kommune og håper på en avklaring i løpet av høsten.